
Dobrodošli u najljepšu općinu na brežuljku, općinu Sveti Juraj na Bregu. Pridruži se i ti stvaranju najzanimljivije web stranice te nam pošalji svoju vijest ili zanimljivost pa možda baš tvoju riječ vide brojni svakodnevni posjetitelji.
Sinoć je u Pastoralnom centru župe Sveti Juraj na Bregu održana zanimljiva tribina o livadnom plavcu, biološkom blagu Bedekovićevih graba povodom 20. obljetnice proglašenja istih spomenikom prirode.
Svakako se nadamo da ovo nije jedino predviđeno obilježavanje ove vrijedne obljetnice, a na pitanje zašto se kao župnik župe Sveti Juraj na Bregu odlučio na organiziranje ove zanimljive tribine vlč. Ivica Puškadija je odgovorio: Razlog je jednostavan, radi se o našim župljankama koje su dale svoj izvanredan doprinos u otkrivanju tajni Bedekovićevih graba, organizirale istraživanje i proučavanje, ovo je njihova ostavština i cilj je upoznati i širu javnost s livadnim plavcima i njihovoj povezanosti s ljekovitom krvarom i crvenim mravima.
A župljanke su Željka Kadi i Jelena Pavlic. Profesorica Kadi je radeći svoj diplomski rad o bioraznolikosti Međimurja spoznala da je velika ili ljekovita krvara koja raste u Bedekovićevim grabama rijetka i ugrožena biljna vrsta. Istražujući dalje otkrila je simbiozu zagasitog livadnog plavca, velikog livadnog plavca i ljekovite krvare. Životni ciklusi velikog i zagasitog livadnog plavca izuzetno su složeni, usko su specijalizirani s obzirom na prehranu i prezimljavanje u mravinjacima.
Dvije sestrinske vrste leptira evolucijski su se prilagodile suživotu na istoj biljci. Uz to, svoj životni ciklus prilagodile su tradicionalnom periodu otkosa trave za sijeno i otavu, dakle ovise i o čovjeku.
Budućnost ugroženih vrsta vlažnih livada košanica Bedekovićevih graba ovisi ponajviše o spremnosti vlasnika livada da ih, iz sezone u sezonu, održavaju prema preporukama znanstvenika. Prvo desetljeće zaštite obilježila je odlična suradnja s vlasnicima livada, kojima iskazujemo veliku zahvalnost i poštovanje za doprinos tradicionalnom gospodarenju livadama. Iako i danas vlasnici paze da rade otkos prema preporukama jedan od problema postaje mehanizacija kojom se kosi. Stoga autor ovih redaka predlaže da Općina Sveti Juraj na Bregu, Turistička zajednica i Javna ustanova Međimurska priroda razmisle možda i o nekom turističkom događaju tipa Dani košnje na kojima će se ručno kositi, baš kak’ su negda naši stari (Dane žetve već imamo, zar ne!) pa da se spoji ugodno s korisnim, zaštiti ovo jedinstveno biološko blago i proširiti turističku ponudu u čemu smo i inače spretni.
U sklopu tribine prikazan je i dokumentarni film Njihov mali svijet koji je Željka Kadi snimila sa svojom sestrom Jelenom Pavlic, također profesoricom biologije i kemije koja je izradila diplomski rad na tu temu. U prezentaciji im je pomogla i kći Jelene Pavlic, mala Mila koja ide maminim i tetinim stopama.
Šlag na kraju dala je druga djevojčica, Gita Radiković pročitavši pjesmu Livada iz svoje slikovnice Plavac posvećenu livadnim plavcima.
Uz župljane Svetog Jurja na Bregu tribini je prisustvovala i predstavnica Javne ustanove Međimurska priroda Monika Cindrić. Javna ustanova Međimurska priroda je inače preuzela brigu o Bedekovićevim grabama pa vjerujemo da će se stanje poboljšati velikim koracima.
preneseno s: www.medjimurje.info
objavio: Gorkić Taradi
Dobrodošli u najljepšu općinu na brežuljku, općinu Sveti Juraj na Bregu. Pridruži se i ti stvaranju najzanimljivije web stranice te nam pošalji svoju vijest ili zanimljivost pa možda baš tvoju riječ vide brojni svakodnevni posjetitelji.
Pridruži se i ti stvaranju najzanimljivije web stranice te nam pošalji svoju vijest ili zanimljivost pa možda baš tvoju riječ vide brojni svakodnevni posjetitelji.
Ukoliko imate zanimljivih fotografija vezane uz našu općinu, bilo bi nam drago da ih podjelite sa nama i ostalim posjetiocima naših stranica. Jednostavno odaberite fotografije koje želite i kliknite na "Pošalji" i budemo ih stavili online čim prije.
Možete učitati najviše 7 fotografija. Veličina fotografije ne smije biti veća od 2MB.