Mirjana Korunić iz KUU Zasadbreg već 25 godina čuva međimursku baštinu kroz ples, pjesmu i rad s djecom, njegujući tradiciju i govor kaj.
Mirjana Korunić već 25 godina s ponosom pleše, pjeva i aktivno sudjeluje u čuvanju međimurske baštine kroz rad u Kulturno-umjetničkoj udruzi Zasadbreg. Njezina priča počinje spontano, ali danas je s pravom jedna od najvažnijih osoba u lokalnom kulturnom životu, gdje predano njeguje običaje, glazbu, ples i govor međimurskog kraja.
Sve je počelo maškarama, a nastavilo se ljubavlju prema tradiciji
„U folklor sam ušla sasvim spontano, i to preko maškarske sekcije. Željela sam sačuvati neke naše običaje, a onda sam osjetila da se u meni rađa želja za još nečim“, prisjeća se Mirjana Korunić, predsjednica KUU Zasadbreg. Ta želja pretvorila se u ozbiljnu predanost koja traje već četvrt stoljeća.
Iza nje su godine pjesme, plesa, nastupa, ali i nesebičnog rada s djecom i mladima. Kako sama kaže, posebno je zahvalna učiteljici Sanji Bacinger iz Područne škole Zasadbreg koja je svojom inicijativom potaknula djecu na uključivanje u folklornu sekciju. „Time im je dala vjetar u leđa“, naglašava Mirjana.

Tradicija živi kroz nošnju, jezik i glazbu
Tijekom nedavnog susreta s članovima udruge pažnju je privukla i njezina narodna nošnja. „Ova nošnja je iz gornjomeđimurskog kraja i prisutna je kod nas u Svetom Jurju na Bregu“, pojašnjava.
Upravo nošnja, kao i pjesma i govor, predstavljaju ključne elemente očuvanja identiteta jednog naroda.
KUU Zasadbreg danas okuplja tamburašku i folklornu sekciju, maškarsku, vokalnu i etno sekciju, a kroz godine su djeca i mladi redovito sudjelovali na smotrama folklora, predstavljajući međimursku baštinu diljem regije. „Ponosna sam na ono što radimo i što uspijevamo uključiti mlade. Moja najveća želja je da se sve što radimo prenese na njih i da se ne srame govora kaj“, ističe.
Udruga kao prostor zajedništva i duhovnog punjenja

Za Mirjanu folklor nije samo hobi – to je način života. „Osobno mi ovo puno znači. Veseli me, budi u meni mladenački duh, puni me pozitivnom energijom. Nasmijem se, a znamo da sve to dobro utječe na psihičko i emotivno zdravlje“, kaže kroz osmijeh.
Sanja Bacinger je bila učiteljica u Područnoj školi i prva dugogodišnja voditeljica folklorne sekcije, no nažalost je umrla u vrijeme korone od posljedica duge i teške bolesti.
Iako vođenje jedne kulturno-umjetničke udruge traži vrijeme, trud i znanje, ona to radi već punih 19 godina. Smatra da je dobrovoljno ulaganje u zajednicu danas posebno izazovno, no upravo kroz takav angažman vidi smisao i budućnost.
Mladi imaju interes – važno im je folklor približiti na pravi način
U udruzi Zasadbreg danas djeluju djeca i mladi koji sve više pokazuju interes za prezentaciju naučenog. „Imamo šansu za opstankom i nasljedstvom. Trudit ću se folklor im približiti na način koji je blizak njihovom pogledu na svijet“, poručuje Mirjana.
U vremenu kada mnogi zaboravljaju korijene i vrijednosti zajednice, priča Mirjane Korunić i KUU Zasadbreg dokazuje da uz ljubav, trud i vjeru – međimurska baština ne samo da živi, nego i raste.

preneseno s: www.emedjimurje.hr
objavila: Kristina Kobal
foto: KK