
Dobrodošli u najljepšu općinu na brežuljku, općinu Sveti Juraj na Bregu. Pridruži se i ti stvaranju najzanimljivije web stranice te nam pošalji svoju vijest ili zanimljivost pa možda baš tvoju riječ vide brojni svakodnevni posjetitelji.
Prije mjesec dana u Hrvatskoj je počelo uklanjanje ilegalnih objekata. Kako se to ne dogodilo i vama, donosimo što trebate znati o postupku legalizacije objekata
U samo mjesec dana, točnije od 15. rujna do 15. listopada ove godine građani su podnijeli čak 7748 zahtjeva za legalizaciju svojih bespravnih objekata.
Od tih 7748 zahtjeva koji su podneseni u zadnjih mjesec dana županijski gradski uredi riješili su 587 predmeta, odnosno toliko je rješenja građanima izdano. Prema postotku izdanih rješenja najbolji su u Hrvatskoj Bjelovar s 37.64, Krapina s 36.84 i Makarska s 34.19 posto. Najgora je Zadarska županija u kojoj je riješeno samo dva posto predmeta.
Zakon o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama 86/12 dijeli objekte u četiri kategorije prema veličini i to na one na iznad 400 metara kvadratnih, do 400 metara kvadratnih, do 100 metara kvadratnih te pomoćne objekte do 50 metara kvadratnih.
Sukladno odredbama Zakona, donosimo vam opis postupka i redosljed radnji koje su nužne za legalizaciju objekata u 2012. i 2013. godini.
Ovisno o kategoriji objekta koji se legalizira, potrebno je kontaktirati odgovarajući ured, odnosno ovlaštenog arhitekta, geodeta ili inženjera građevine. Nakon analize mogućnosti, prihvaćanja ponude i procedure ureda, slijedi izlazak na teren i izrada dokumentacije koja uključuje arhitektonske i geodetske snimke te izjavu statičara (za objekte iznad 400m²).
Nakon toga potrebno je predati zahtjev za izdavanje Rješenja o izvedenom stanju u Odjel za graditeljstvo lokalne ili regionalne samouprave. Prilikom predaje zahtjeva, potrebno je priložiti tehničku dokumentaciju te platiti upravnu pristrojbu u iznosu od otprilike 70 kuna.
Nakon što nadležni referent pregleda projekte, izvrši očevid i provjeru na terenu te ustanovi da objekt odgovara uvjetima za legalizaciju u skladu sa postojećim zakonom, šalje projekte za obračun Naknade za legalizaciju, a naknadno i za obračun komunalnog i vodnog doprinosa.
Nakon toga treba platiti naknadu za legalizaciju ili barem minimalno prvu ratu nakon čega se dobije Rješenje o izvedenom stanju čiji je sastavni dio tehnička dokumentacija izrađena u postupku legalizacije.
Važno je napomenuti kako se Komunalni i vodni doprinos plaćaju nakon dobivanja Rješenja o izvedenom stanju, a obročno plaćanje je moguće uz poček od godinu dana. Za objekte s Rješenjem za rušenje rok za podnošenje zahtjeva je 31. prosinca 2012. godine.
Za legalizaciju nadogradnje radi se nova dokumentacija za cijeli objekt gdje se prikazuje razlika između legalnog dijela i nadograđenog dijela bez dozvole. Doprinosi i naknada prema državi i lokalnoj samoupravi se naknadno plaćaju samo za nadograđeni dio. Više o projektiranju i legalizaciji gradnje možete pročitati ovdje.
preneseno s: www.24sata.hr
Dobrodošli u najljepšu općinu na brežuljku, općinu Sveti Juraj na Bregu. Pridruži se i ti stvaranju najzanimljivije web stranice te nam pošalji svoju vijest ili zanimljivost pa možda baš tvoju riječ vide brojni svakodnevni posjetitelji.
Pridruži se i ti stvaranju najzanimljivije web stranice te nam pošalji svoju vijest ili zanimljivost pa možda baš tvoju riječ vide brojni svakodnevni posjetitelji.
Ukoliko imate zanimljivih fotografija vezane uz našu općinu, bilo bi nam drago da ih podjelite sa nama i ostalim posjetiocima naših stranica. Jednostavno odaberite fotografije koje želite i kliknite na "Pošalji" i budemo ih stavili online čim prije.
Možete učitati najviše 7 fotografija. Veličina fotografije ne smije biti veća od 2MB.